Press "Enter" to skip to content

Akademisyenlere soruşturma

Akademisyenlere ardı ardına soruşturma

YÖK bir yandan savcılıklar diğer yandan Erdoğan’dan aldığı işaretle akademisyenlere soruşturmayı yoğunlaştırdı.

 

 

 

Türkiye genelinde “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan bin 128 akademisyene savcılıkça “terör” soruşturması başlatılırken, birçok üniversite rektörlüğü de harekete geçerek idari soruşturma başlattığını duyurdu.

89 üniversiteden 1189 akademisyenin imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, akademisyenleri hedef alarak “akademisyen müsveddeleri” demiş ve “Bu devletin ekmeğini yiyip bu devlete ihanet edenlerin cezalandırılması gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Akademisyenleri susturmak için soruşturma

Bildiride imzası bulunan adlardan biri olan Bartın Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Doğan hakkında, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı.

Soruşturmanın “Türk milletini, cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama, terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle açıldığı öğrenildi.

 

Üniversitelerde Akademisyen Kıyımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası birçok üniversite harekete geçti. Dün Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğü’nün bin 128 akademisyen arasında bulunan Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifasını istemesinin ardından bugün de birçok üniversiteden benzer açıklamalar geldi.

 

Bir tehdit de Prof. Dr. Bülent Tanju’ya

Kayseri Ülkü Ocakları İl Başkanı Aytaç Gezici Abdullah Gül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Tanju’ya hakaretler yağdırdı:

Kayseri Ülkü Ocaklarından tehdit ve hakaret.
Kayseri Ülkü Ocaklarından tehdit ve hakaret.

 

Cumhuriyet Üniversitesi

Bildiride imzası bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Çeliksöz bu görevinden istifa etti. Hakkında soruşturma başlatılan Prof. Dr. Çeliksöz öğretim üyeliği görevini sürdürecek.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Çeliksöz gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti. 4 yıl önce profesörlük unvanı alan ve 2.5 yıldır Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Ali Çeliksöz’ün tepkilerin ardından kendi isteğiyle görevinden ayrıldığı bildirildi.

Prof. Dr. Çeliksöz’ün üniversite yönetimini zorda bırakmamak için yönetim görevinden istifa ettiği belirtilirken, üniversitedeki öğretim üyeliği görevini ise sürdüreceği öğrenildi.

Bu arada Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü Rektörlük Hukuk Müşavirliği’nce bildiriyi imzalaması nedeniyle Prof. Dr. Çeliksöz hakkında soruşturma başlatıldı. İstifa eden Prof. Dr. Çeliksöz’ün yerine ise Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü’ne bugün Prof. Dr. Zahid Tevfik Ağaoğlu atandı.

 

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada “Akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize yönelik olarak sosyal medya üzerinden yapılan yayınlar suç olup gerekli yasal işlemler başlatılmıştır” denildi.

 

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, bir açıklama yaparak “Yükseköğretim Kurulu’nun talimatı gereğince” bildiride imzası bulunanlar hakkında yasal sürecin başlatılacağını belirtti.

Üniversite sitesinde yer alan açıklamada “Akdeniz Üniversitesi olarak, Devletimizin terör konusundaki haklı mücadelesinin yanındayız. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak adına yaptığı mücadeleye tepki gösteren Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanları ile ilgili de Yükseköğretim Kurulu’nun talimatı gereğince Üniversitemiz yönetimi tarafından gerekli yasal sürecin başlatılacağını bildiririz.” denildi.
On Dokuz Mayıs Üniversitesi

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü de 6 öğretim üyesi hakkında soruşturma başlattı.

Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Gençoğlu, metin içeriğinde yer alan ifadeler nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliği hükümleri uyarınca soruşturma başlatıldığını belirterek “Biz idari bir soruşturma gerçekleştireceğiz. Soruşturmacının vereceği karar doğrultusunda, soruşturmanın sonucuna göre gerekli işlemler yapılacaktır.” dedi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi Senatosu, akademisyenlerin bildirisine dair bir açıklama yaparak “Devletin vatandaşlara karşı uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor…’ şeklinde dile getirilen ifadeleri kabul etmemiz asla mümkün değildir” dedi.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) bildiriyi imzalayan üç akademisyen hakkında soruşturma açıldı.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptığı açıklamada “Böyle bir durumu kabul etmemiz mümkün değil. Bildiride yer alan ifadelere üniversitemizde görevli akademisyenlerin imza atmasını kabul edemeyiz. Bu akademisyenler hakkında gerekli incelemelerin ardından soruşturma açıldı. Bizim bu konuda tavrımız açık ve net. Geri adım atmamız mümkün değil” dedi.

 

Jean Paul Sartre
Jean Paul Sartre

 

De Gaulle ‘Sartre Fransa’dır demişti

Akademisyenlerin ille de devletin her görüş ve eylemini paylaşmak zorunda olmadığını bildiren gözlemciler Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle’un Sartre’a arka çıkışını örnek gösteriyorlar.

 

De Gaulle
De Gaulle

 

1960’lı yıllarda Fransa’nın Cezayir konusunda tutumunu eleştiren eylemci filozof Jean Paul Sartre’ın devletin bazı organlarınca tutuklanmasını, kulağının çekilmesi yönünde harekete geçmeye kalkışması üzerine, dönemin güçlü önderi Charles De Gaulle, ‘Sartre’a dokundurtmam’, ‘Sartre, c’est aussi la France’ / Sartre da, Fransa’nın ta kendisidir’ demiş ve bu sözü tarihe geçmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 14 Ocak 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...