Press "Enter" to skip to content

Afişler FETÖ’den mi?

Afişleri FETÖ’cüler mi hazırladı?

Fetullah Gülen Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’da girişimde bulunduğu kalkışmayı unutturmamak ve şehitleri anımsamak için düzenlenecek törenler için hazırlanan afişler tartışma yarattı.

 

 

 

 

 

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde hazırlanan 15 Temmuz Anma etkinlikleri için hazırlanan afişler kamuoyunda öfkeli eleştirilere neden oldu.

Skandal afiş.
Skandal afiş.

Afişlerin FETÖ’ye karşı değil TSK’yi küçük düşürücü biçimde hazırlandığını savunan kamuoyu, kalkışmayı bastıran yurtsever Türk Silahlı Kuvvetleri üyelerinin göz ardı edildiği konusunda görüş birliğine vardı.

 

1991 Birinci Körfez Savaşında çekilen ABD askeri fotoğrafını kullandılar.
1991 Birinci Körfez Savaşında çekilen ABD askeri fotoğrafını kullandılar.

 

Öte yandan afişlerin birinde kullanılan bir ağlayan asker fotoğrafının birinci körfez savaşında çekilen ABD’li bir askerin fotoğrafı çıkması ve bu fotoğrafın 1991’de basın fotoğrafı ödülü alması da tartışılan konular arasına girdi.

 

Türk askerini rencide eden afişlerin kaldırılması istendi.
Türk askerini rencide eden afişlerin kaldırılması istendi.

 

Sanal ortamda ‘ağlayan asker’ sözcükleriyle arandığında kolayca bulunan fotoğrafla kalkışmanın ardında ABD olduğu iletisinin verildiği savlarına ise kimse inanmadı. Muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlar TSK’yi rencide eden bu afişlerin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

 

Bizim Anadolu / 14 Temmuz 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...