AnaSayfa/Accueil/Home » Ekin/Yazın/Sanat » Adele’in şarkısı Ahmet Kaya’nın mı?

Adele’in şarkısı Ahmet Kaya’nın mı?

Adele’in şarkısı Ahmet Kaya’nın mı?

Adele’in şarkısı Ahmet Kaya’nın mı?

Adele, Ahmet Kaya ve Macida El Rumi’nin şarkılarındaki benzerlik…

 
 
 

 
 
 
Ünlü şarkıcı Adele’in şarkısının Ahmet Kaya’nın 1985’teki ezgisine benzemesi kuşkuları artırdı.

İngiliz şarkıcı Adele’in rekor kıran albümündeki ‘Million Years Ago / Milyonlarca Yıl Önce’ adlı parça, Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ın müziği arasındaki büyük benzerlik tartışma konusu oldu.

İngiliz şarkıcı Adele’in 3 milyondan fazla satarak rekor kıran son albümündeki ‘Million Years Ago’ adlı parça, Ahmet Kaya’nın 1985’te çıkardığı ‘Acılara Tutunmak’ın müziği arasındaki büyük benzerlik kafaları karıştırdı.

2000 yılında Paris’te kalp krizinden ölen ünlü sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, dünya çapında bir adın şarkı çalmaya tenezzül edeceğini sanmadığını söyleyerek “Ama bilinçliyse hırsızlık olur” ifadelerini kullandı.

Ancak tartışmalar orada kalmıyor. Ünlü Lübnanlı sanatçı Macida El Rumi’nin 1991’de çıkardığı ‘Kalimat / Sözcükler’ adlı parçası da Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ adlı parçasıyla inanılmaz ölçüde benzerlik gösteriyor.

Toplumsal paylaşım ortamlarına bir anda düşen ve yayılan ‘kim kimden aldı, bilinçli bir aşırma mı, yoksa büyük bir rastlantı mı’ tartışması müzik uzmanlarını da kuşkulara soktu…

 

İngiliz İndependent gazetesi de olaya yer verdi

Bu arada, BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Independent Türkiye’deki söz konusu tartışmayı “Adele’in ‘Milyonlarca Yıl Önce’si, başka bir liste başı şarkıdan milyonlarca km uzakta değil” başlığıyla verdi.

Yazıda Ahmet Kaya hayranlarının Adele’in şarkısının “Acılara Tutunmak”a çok benzediğini savladığını, toplumsal paylaşım ortamlarındaki bazı Türkçe hesaplarda Adele’in hırsızlıkla suçlandığı dile getiriliyor.

Independent, müzik eleştirmeni Naim Dilmener’in iki şarkı arasında benzerlik bulduğunu ancak benzerliğin ‘çok da fazla olmadığını’ söylediğini belirtiyor.

Haberde Dilmener’in “Adele’in Ahmet Kaya şarkısını dinleyip kasıtlı olarak kopyaladığını sanmıyorum. Ahmet Kaya’nın şarkısı, çalınırsa kolay fark edilebilecek bir şarkı” sözlerine yer veriliyor.

Ayrıca haberde Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya‘nın da “Dünya çapında bir ismin şarkı çalmaya tenezzül edeceğini sanmadığını” söylediği bildiriliyor.

 

İşte o parçalar:

Adele’in Million Years Ago / Milyonlarca Yıl Önce’si:

 

Macida El Rumi’nin Kalimat / Sözcükler’i:

 

Ahmet Kaya’nın Acılara Tutunmak’ı:

 

 

Bizim Anadolu / 08 Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…
 

 

 
 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share