Press "Enter" to skip to content

80 bin dolara TIR sürücüsü bulunamıyor

80 bin dolara TIR sürücüsü bulunamıyor

 

 

 

 

 

 

Yıllık 80 bin dolara 10 gün çalışıp 4 gün izin yapacak 48 bin kişi aranıyor.

Yıllık gelirleri 80 bin Kanada doları (yaklaşık 283 bin Türk lirası) civarında olmasına karşın çalışma koşullarının zorluğu nedeniyle tır şoförü açığı had safhaya ulaşmış durumda. Kanada Kamyoncular Birliği’nin açıklamasına göre tır taşımacılığı sektörünün ülke genelindeki sürücü gereksinimi 48 bin kişiyi buldu.

New Brunswick İlindeki çok sayıda taşımacılık kuruluşu zorlu yaşam ve çalışma koşulları yüzünden uzun mesafe sürücüsü bulamamaktan yakınıyor.

Dolgun olan ve her geçen gün artan ücretler de bu soruna bir çare olamıyor. İşe yeni başlayan bir tır sürücüsü yıllık ortalama 80 bin Kanada doları kazanıyor. Bu ücret bazı yerlerde 100 bin dolara (354 bin Türk lirası) kadar yükseliyor.

80 bin dolara sürücü bulunamıyor.

 

Atlantik İlleri Kamyoncular Derneği tarafından da doğrulanan TIR sürücüsü gereksinimi için New Brunswick hükümeti göçmen sürücü programı başlattı. 2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde yabancı ülkelerden 390 sürücünün İlde işe başlatıldığı Atlantik Göçmenlik Pilot Projesi’yle İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna ve Güney Afrika’dan sürücüler işe alındı.

Proje yetkilisi Robert Trites, programda yaşadıkları en büyük sorunun sürücülerin oturum izinlerini aldıktan sonra Ontario’ya ya da batı illerine gitmeleri olduğunu ifade etti. Trites, sürücülerin genellikle 10-12 gün aralıksız çalıştıklarını, ardından da 3-4 gün dinlendiklerini belirterek, “Koşullar açısından gerçekten çekici bir alan değil. İnsanlar bu kadar uzun süre evlerinden uzak kalmak istemiyor” dedi.

Kanada Kamyoncular Birliği ülkede 2024 yılına kadar karşılanması gereken tır sürücüsü gereksiniminin 48 bin olduğunu açıkladı.

New Brunswick’te şirketi bulunan Al Whittaker ise şunları kaydetti:

“Sorunun ne kadar önemli olduğunu anlatamıyoruz. İnsanların satın aldıkları her şey, ama her şey kamyonla geliyor. 30 yıldır bu işi yapıyoruz ve yeni eleman bulmamız çok zor. Şu an sahip olduğumuz en iyi sürücü 74 yaşında ve her hafta maksimum saat çalışıyor. Başka bir sürücümüz 72 ve bir diğeri 64 yaşında. Sadece bu gece İl geneline 81 ayrı yükümüz var ama sürücü yok.”

Kanada Ulaştırma Eğitim Merkezleri kurucusu John Beaudry, tır sürücüsü ücretlerinde yılda yaklaşık yüzde 10 artış olduğunu bildirdi. Uzun mesafe sürücülerinin işe başladıkları ilk yıldan sonra yılda 100 bin dolar kazanabildiğini ancak bu parayla bile talebi karşılamak için yeterli sürücülerinin olmadığını söyleyen Beaudry, “Kamyonlar park halinde” ifadesini kullandı.

TIR şoförlüğünün gençler ve bekârlar için ilk aşamada cazip geldiğini, hem iyi para kazanıp hem de farklı yerler gördüklerini anlatan Beaudry, “Ancak zamanla aile kuran insanlar için koşullar zorlaşıyor” diye konuştu.

 

 

 

 

Bizim Anadolu / Temmuz 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.