Press "Enter" to skip to content

41 ölü 239 kişi yaralı

41 ölü 239 kişi yaralı

Atatürk Havaalanı’ndaki terör saldırısında 2’si polis 36 kişi yaşamını yitirdi, 147 kişi yaralandı.

 

 

 

 

 

 

Son edinilen bilgilere göre saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 41’e yükseldi, yaralılar ise 239.

 

İstanbul Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Bölümü’nde dün (28 Haziran 2016) TSİ saat 22.00 sıralarında üç büyük patlama oldu, ardından silah sesleri duyuldu.

 

 

 

Atatürk Havaalanı'nda can pazarı
Atatürk Havaalanı’nda can pazarı

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre 36 kişi yaşamını yitirdi, 147 kişi yaralandı.

Öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Atatürk Havaalanı’ndaki terör saldırısında 2’si polis 31 kişi yaşamını yitirmiş olduğunu ve 147 kişinin yaralanmış olduğunu bildirmişti.

Saldırı sonrası ilk açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin, üç canlı bombanın saldırısı sonucu 28 kişinin öldüğünü, 60’ının da yaralandığını söylemişti.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre, teröristler CIP girişinin yanındaki kapıdan kalaşnikof silahlarla tarayarak girdiler, pasaport kontrolüne kadar ilerlediler, ‘boarding’ ekranının önünde bekleyen kalabalığın üzerine 4 el bombası attılar.

Uçuşlar durduruldu

Saldırının ardından THY, çarşamba akşamı saat 20.00’ye kadar uçuşlarını durdurduğunu duyurdu. Atatürk Havaalanı’na gelen uçaklar denetimli bir biçimde çevre illere yönlendirildi.

 

Başbakan Yıldırım havaalanından açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yıldırım havaalanından açıklamalarda bulundu.

 

Daha sonra açıklamada bulunan Başbakan Binali Yıldım, havaalanının açık olduğunu ve uçuşların yapıldığını bildirdi. Uçuşlar gecikmeli yapılıyor.

Görgü tanıklarından patlamalarla ilgili

CNN Türk televizyonuna bağlanan bir görgü tanığı, patlamalardan sonra silah seslerinin duyulduğunu belirtti: ‘İki patlama oldu. Patlamalardan sonra 20-30 el silah sesi geldi. Yaralılar olduğunu görüyorum. Yaklaşık 20 ambulans geldi havaalanına.’

Görgü tanığı patlamayı anlattı:

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/Görgü-tanığı-patlama-anını-anlattı.mp4 in mp4

Görgü tanıklarından Ercan Ceyhan, CNNTürk’ün yaptığı canlı telefon bağlantısında, önce 10 el silah sesi duyduklarını, hemen ardından büyük bir patlama sesi geldiğini, 10-15 saniye kadar sonra ikinci patlama sesinin geldiğini söyledi. Tanık, çok sayıda kanamalı yaralı gördüğünü, ilk anda Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu bölümüne gönderilen 20 cankurtaranın yanı sıra bazı taksilerin de yaralı taşıdığını belirtti. Ceyhan, olayın terminalin otopark kısmının orta bölümünde olduğunu bildirdi.

Patlamayı gören Mine İydinç ise, ‘Sanırım 4 kişilerdi, etrafa ateş açtılar, insanları taramaya başladılar. Biri galiba kendini patlattı’ dedi.

 

Çok şiddetli patlama oldu

 

Havaalanı’ndaki başka bir görgü tanığı ise, ‘Annemi uçağa bindirecektim. Bir anda patlama oldu. Otoparka indim. Herkes bir tarafa koşuştu. Özel harekâtlar içeriye girdi. Yatırdılar bizi yere. Sonra bizi ayağa kaldırıp dışarıya çıkardılar. Çok şiddetli patlama oldu. Dışarıda oldu patlama. Sonra silah sesleri duyuldu. Ortalık kan revan içerisindeydi’ dedi.

 

İnsanlar kaçışıyor.
İnsanlar kaçışıyor.

 

‘Bu nasıl güvenlik!’

 

Öte yandan Habertürk Televizyonu canlı yayınına bağlanan Atatürk Havaalanı çalışanı Fatih Nacar saldırı anını anlattı ve güvenlik yetersizliğine tepki gösterdi. ‘Saldırganlar ellerini kollarını sallayarak silahlı olarak içeri girdi. Bu nasıl güvenlik’ diyen Fatih Nacar, ‘Havaalanında sadece 2 tane doktor olduğunu ve cankurtaranların olay yerine 20-15 dakika sonra ulaşabildiğini’ söyledi. Görgü tanığı Nacar, ‘Burada çok sayıda yaralı var. Aralarında ağır olanlar var’ dedi.

 

Görgü tanığı: Gök gürlemesi gibiydi

 

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/saldiri-aninin-yeni-görüntüsü.mp4 in mp4

 

Yine CNN Türk’e konuşan ve taksi sürücüsü başka bir görgü tanığı ise şunları söyledi: ‘İç hatlardan dış hatlara sıraya girdik, ben en arkadaydım. Silah sesleri geldi, gök gürlemesi gibi, her yer alev oldu. Ön cam havaya uçtu, öndeki araç hurda olmuş. Silah sesleriyle patlama arasında en fazla iki dakika oldu’. CNN Türk’e konuşan bir yaralı yakını, ‘Havaalanında kardeşim taksici olarak çalışıyordu. Öldü mü, sağ mı bilmiyoruz’ diye konuştu.

 

Abdürrahim Albayrak: Ortalık toz bulutu oldu

Galatasaray’ın eski yöneticisi Abdürrahim Albayrak da patlama sırasında havaalanında olduğunu belirterek, ‘Cenazemiz var. Cenaze için Rize’ye gitmek üzere Havaalanındaydık. Bir anda ortalık toz bulutu oldu. Ailem yanımdaydı ne yapacağımı şaşırdım. O esnada iki yaralıya da müdahale ettim. Onlarda iyiydiler, araca bindirip hastaneye gönderdik onları’ dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 23 cankurtaranın olay yerinde yaralılara müdahale ettiği bildirildi.

Cankurtaranlar gönderildi.
Cankurtaranlar gönderildi.

 

Atatürk Havaalanı’na çıkan yollar kapatıldı

Polis telsizinden geçen bilgilere göre, havaalanına çıkan bütün yollar kapatıldı. Havaalanı da sivil araç giriş ve çıkışına kapatılırken, itfaiye ve cankurtaranların geçişine izin veriliyor.

 

Giriş çıkışlar kapatıldı.
Giriş çıkışlar kapatıldı.

 

Saldırganlardan biri canlı yakalandı

Edinilen bilgilere göre güvenlik uzmanı Metin Gürcan ‘Saldırıdan IŞID ilhamlı yarı-bağımsız bir Türkiye hücresi sorumlu. Hücrede Orta Asya’dan yabancılar da var. 7 bombacıdan biri canlı yakalandı, 3’ü öldürüldü, 3’ü kayıp’ diyerek toplumsal paylaşım ortamında ileti attı.

Patlama anı.
Patlama anı.

Dikkat çeken yıldönümü

 

Atatürk Havaalanı’na saldırı, IŞİD’in halifelik ilan etmesinin ikinci yıldönümünde düzenlendi

ABD uçuşları durdurdu

ABD’de New York ve New Jersey polis örgütleri İstanbul’daki durumu yakından izlediklerini ve buna göre konuşlanmalarını uyarladıklarını duyurdu. Ardından limanlar ve üç büyük havaalanında silahlı güvenlik güçlerinin devriyeleri gözle görülür biçiminde artırıldı.

ABD Büyükelçiliği Türkiye'ye gidilmemesi yönünde yurttaşlarını uyarmıştı.
ABD Büyükelçiliği Türkiye’ye gidilmemesi yönünde yurttaşlarını uyarmıştı.

Amerikan kanalı ABC’ye konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, ABD’deki havaalanları ile İstanbul arasındaki karşılıklı tüm uçuşların geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

 

Facebootk’tan ‘Güvende misin’ düğmesi

Facebook, Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıdan sonra ‘Güvende misin’ düğmesini hizmete soktu. Saldırının ardından binlerce kişi durum bildirdi.

Yayın Yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından Başbakanlığın isteği üzerine, İstanbul Atatürk Havaalanı dış hatlar bölümündeki patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.

 

İşte Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıda teröristin kullandığı silah

Teröristin kullandığı silah.
Teröristin kullandığı silah.

‘Atatürk Havaalanı’nda yaşanan saldırının ardından teröristlerin kullandığı silahın fotoğrafı ortaya çıktı.’

ABD’den Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıyla ilgili ilk açıklama

‘ABD’den İstanbul Atatürk Havaalanı’nda yaşanan terör saldırısıyla ilgili ilk açıklama geldi.’

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch’ten İstanbul’da yaşanan terör saldırısıyla ilgili açıklama geldi.

Lynch, konuyla ilgili kendisine gelecek raporları beklediğini ifade ederken ABD’nin Türkiye’ye her türlü desteğe hazır olduğunu belirtti.

Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıda teröristlerin yurtdışından geldiği savlandı

‘Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen saldırıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, saldırganlar yurtdışından geldi.’

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili ortaya atılan bir sava göre, teröristler Havaalanına yurtdışından uçakla geldi.

Uçaktan inen teröristler Dış Hatlar Terminali’nde hazırlandıktan sonra saldırıyı gerçekleştirdi.

AKP yanlısı gazete Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, teröristlerin uçakla kalaşnikofları ve patlayıcıları nasıl getirdikleri ise merak konusu.

 

Saldırı IŞİD kaynaklı.
Saldırı IŞİD kaynaklı.

 

Saldırı IŞİD kaynaklı

 

DHA, Emniyet kaynaklarına dayandırdığı bilgide, saldırının ‘IŞİD terör örgütü kaynaklı’ olduğunu savında bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör saldırısının ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Ak Saray’da toplantı yaptı. Başbakan Yıldırım ve bakanların da Ankara’dan İstanbul’a geldiği belirtildi.

Saldırının yaşandığı bölge THY personeli tarafından sıklıkla kullanılıyordu

Bir THY görevlisi, saldırının yaşandığı dış hatlar geliş terminalinin Türk Havayolları çalışanları tarafından sıklıkla kullanıldığını söyledi.

Uçuştan dönen pilot ve hosteslerin evlerine dönmek için yola çıkmadan önce bu bölgede soluklandıkları öğrenildi.

sozcu.com.tr’ye konuşan yetkilinin anlatımına göre; yaşamını yitiren ve yaralananlar arasında, THY personelinin de olma olasılığı var.

 

Yiğit Bulut'un TRT'de söylediği sözler tepki çekti.
Yiğit Bulut’un TRT’de söylediği sözler tepki çekti.

 

İşte havaalanındaki terör saldırısının görüntüleri

 

İnsanlar kaçışmaya çalıştı.
İnsanlar kaçışmaya çalıştı.
İnsanlar korku içinde kaçıştı.
İnsanlar korku içinde kaçıştı.

 

Şanslı olmayanlar da vardı.
Şanslı olmayanlar da vardı.

 

Şanslı olmayanlar da vardı.
Şanslı olmayanlar da vardı.

Atatürk Havaalanı Dış hatlar terminalinde gerçekleşen canlı bomba saldırısı güvenlik kamerasına yakalandı.

Atatürk Havaalanı’nda ilk belirlemelere göre 28 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin de yaralandığı patlatma anı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde koşuşturmaların ardından patlama olduğu görülüyor.

Atatürk Havaalanı’nda Dış Hatlar Terminali’nde dış hatlar gidiş, dış hatlar geliş ve havaalanının otoparkı olmak üzere 3 ayrı noktada patlama oldu.

 

Kaçamayanlar da oldu.
Kaçamayanlar da oldu.

 

AP: İstanbul’daki saldırıyı IŞİD üstlendi

Türkiye’deki saldırıları üstlenmediği bilinen IŞİD’in bu saldırıda parmağı olduğu savlandı. Amerikan haber ajansı AP, üst düzey bir Türk yetkilisine dayandırdığı haberinde, saldırıda 50 kişinin yaşamını yitirdiğini ve saldırıyı terör örgütü IŞİD’in üstlendiğini duyurdu.

 

 

NBC muhabiri: İntihar bombacısı yakalanınca kendini patlattı

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olarak ABD’de bir savda bulunuldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nin verdiği habere göre Amerikan NBC kanalı muhabiri Richard Engel, bir görgü tanığıyla yaptığı söyleşiyi Cıvıltı (Twitter) üzerinden açıkladı. Engel’in aktardıklarına göre, bir polis memuru intihar bombacısını farkederek müdahalede bulundu. Bunun üzerine yakalandığını anlayan intihar bombacısı üzerinde yeleği infilak ettirdi.

 

Selvi teröristlerin daha önce keşif yaptıklarını savladı.
Selvi teröristlerin daha önce keşif yaptıklarını savladı.

 

IŞİD kuşkusu… Terörist öğle saatlerinde keşif yapmış… 7 kişiydiler

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Atatürk Havaalanı’ndaki terör saldırısı sırasında Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte iftarda olduğunu ve orada aldığı bilgileri yazdı.

 

İlk bilgilere göre teröristlerin üçü canlı bomba olmak üzere 7 kişi olduğu tahmin ediliyor. Diğer dördünün yakalanması için operasyonlar sürüyor. Bu sıcakta montla dolaşan terörist polislerin dikkatini çekiyor. Takip edildiğini anlayan terörist, Dış hatlar CIP girişinin yanındaki kapıda Kalaşnikof tüfekle polisleri tarayıp sivillerin arasına karışıyor. Burada el bombaları atıyor.

 

IŞİD üzerinde duruluyor.
IŞİD üzerinde duruluyor.

 

Canlı bomba olarak kendini patlatan teröristin, öğleden önce Atatürk Havaalanı’na giriş yaptığının kamera görüntüleriyle tespit edildiği ifade ediliyor.

Kalaşnikof silah nedeniyle saldırının sorumlusu olarak PKK üzerinde durulmaya başladığını belirten Selvi, zaman ilerledikçe IŞİD isminin ön plana çıktığını belirtti.

Terör Uzmanı Abdullah Ağar da ‘Saldırının yapılış biçimi Terör örgütü DAEŞ’i işaret ediyor’ dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada, ‘İlk emareler DEAŞ örgütünü işaret etmektedir’ diye konuştu.

 

Yaralılar hastanelere gönderildi.
Yaralılar hastanelere gönderildi.

 

Havaalanı saldırılarında hayatını kaybedenlerden 27’sinin kimliği belirlendi

Atatürk Havaalanı’nda dün gece gerçekleştirilen saldırılarda yaşamlarını yitiren 36 kişiden 27’sinin kimliği belli oldu.

İstanbul’un Atatürk Havaalanı dış hatlar bölümünde gerçekleştirilen intihar saldırılarında en az 36 kişi yaşamını yitirdi.

Patlamada yaralananlar çevre hastanelere kaldırılırken dün gece Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önü yaralılara kan vermek isteyenlerle doldu. Atatürk Havaalanı’ndaki terör saldırısında yaşamlarını yitirenlerin cenazeleri de Adli Tıp Kurumu’na getirildi. 27 cenazenin kimlikleri belli olurken sadece dördünün ismi adı yansıdı: Yer hizmeti görevlisi Çağatay Çöl, Sadık Petek (47) Mehmet Mert (30) ve Ethem Uzunsoy (43).

Öte yandan saldırılarda yaralananların adları ve hangi hastanede bulunduklarına ilişkin bilgilere Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin (SABİM) ‘184’ numaralı hattından ulaşılabileceği belirtildi.

***

 

 

Erdoğan'dan açıklama.
Erdoğan’dan açıklama.
Erdoğan’dan saldırıya dair ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu saldırı, terör örgütlerinin masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır. Atatürk Havaalanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum’ dedi.

 

***

 

CİA yetkilisi John Brennan 30 IŞİD militanının Türkiye'ye gönderildiğini duyurdu.
CİA yetkilisi John Brennan 30 IŞİD militanının Türkiye’ye gönderildiğini duyurdu.

 

’30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı’

 

CIA Yöneticisi Brennan: 30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı.

NBC Akşam haberlerinde CIA Yöneticisi John Brennan, ’30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandığını’ söyledi. Brennan, IŞİD’in militan sayısının El Kaide’nin en güçlü olduğu dönemden bile fazla olduğunu’ bildirdi.

 

CIA Yöneticisi Brennan: 30 IŞİD militanı Türkiye'ye yollandı.
CIA Yöneticisi Brennan: 30 IŞİD militanı Türkiye’ye yollandı.

 

CIA Yöneticisi John Brennan geçen hafta ABD Senatosu İstihbarat Kurulu’nu IŞİD hakkında bilgilendirmişti. Brennan, örgütün Libya’yı operasyon merkezi olarak kullanmasından endişe duyduklarını söyledi. Brennan’ın kurula sunduğu raporda IŞİD’in Libya’da artan eylemlerinin Avrupa’da terör saldırılarını artırabilecek bir unsur olduğu vurgulanmıştı.

***

 

Tepkiler

 

Azerbaycan saldırıyı kınadı.
Azerbaycan saldırıyı kınadı.

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleşen terör saldırılarından ötürü üzüntülerini belirten Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye’ye başsağlığı ve yaralıların tez zamanda iyileşmelerini diledi. Terörün her türünü kınadığını bildiren Azerbaycan, Türkiye ile dostluk ve dayanışmasını sürdüreceğinin altını çizdi.

 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau başsağlığı ve dayanışma bildirisi yayınladı.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau başsağlığı ve dayanışma bildirisi yayınladı.

 

Öte yandan Almanya Başbakanı Merkel ve ABD’nin yaptıkları terörü kınamalarının yanı sıra Kanada Başbakanı Justin Trudeau da İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen saldırıyı kınadı, yaşamını yitirenlere ilişkin başsağlığında bulundu ve yaralıların da bir an önce iyileşmesi dileklerini yineledi. Başbakan Trudeau Kanada’nın bağlaşığı Türkiye ile teröre karşı işbirliği içinde bulunmaya devam edeceğini bildirdi.

 

Toplumsal paylaşım ortamlarında Türklerle dayanışma iletileri yayınlandı.
Toplumsal paylaşım ortamlarında Türklerle dayanışma iletileri yayınlandı.

 

Toplumsal paylaşım ortamlarında Türklerle dayanışma iletileri yayınlandı.
Toplumsal paylaşım ortamlarında Türklerle dayanışma iletileri yayınlandı.

 

Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın tepkisini böyle gösterdi.
Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın tepkisini böyle gösterdi.

 

IŞİD'e verilen destekler anımsatıldı.
IŞİD’e verilen destekler anımsatıldı.

 

IŞİD'e verilen destekler anımsatıldı.
IŞİD’e verilen destekler anımsatıldı.

 

IŞİD'e verilen destekler anımsatıldı.
IŞİD’e verilen destekler anımsatıldı.

 

IŞİD'e verilen destekler anımsatıldı.
IŞİD’e verilen destekler anımsatıldı.

 

Kılıçdaroğlu saldırıyı kınadı.
Kılıçdaroğlu saldırıyı kınadı.

 

Kemerle girilemeyen havaalanına silahların nasıl sokulduğu soruldu.
Kemerle girilemeyen havaalanına silahların nasıl sokulduğu soruldu.

 

‘İstihbarat uyarmış’

 

Atatürk Havaalanı’ndaki kanlı saldırıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. CNN Türk’ün savına göre, istihbarat birimleri 20 gün önce havaalanına IŞİD’in saldırı yapabileceğine ilişkin bilgileri ilgili birimlere göndermiş.

CNN Türk canlı yayınında konuşan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Atatürk Havaalanı’ndaki saldırıyla ilgili çarpıcı bir bilgiyi gündeme getirdi.

Hande Fırat canlı yayında yaptığı açıklamada, ‘İstanbul’la ilgili olarak da Haziran ayının başında, yaklaşık 20 gün önce istihbarat birimleri devletin tepesine ve tüm kurumlarına uyarı yazısı gönderdi. Bu uyarı yazısında yer isimleriyle bu uyarı yer aldı’ dedi.

Yer adları arasında Atatürk Havaalanı’nın da olup olmadığının sorulması üzerine Fırat, uyarıda Atatürk Havaalanı ifadesinin de yer aldığını belirtti.

 

Teröristlerin havaalanına nasıl sokulduğu sorgulanıyor.
Teröristlerin havaalanına nasıl sokulduğu sorgulanıyor.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.
Bugünkü gazeteler saldırıyı böyle gördü.

 

 

Akşam'ın dünkü yayını anlamlı bulundu.
Akşam’ın dünkü yayını anlamlı bulundu.

 

Bizim Anadolu / 29 Haziran 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...