AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve İmamoğlu’na Öneriler

23 Nisan 1920 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve de 31 Mart 2019 baharı ile Ekrem İmamoğlu’nun ‘Yeni Nesil Siyaset’ önerisi.

 

 

 

 

 

Özgür ve Bağımsız Anadolu’nun sonsuza dek Ulusal Bayramı olarak kalacak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ulusumuza kutlu olsun!..

İmamoğlu’na, 20. yy ideolojilerinin yorulduğunu, bu nedenle 21. yy kendi ideolojisini yaratmalı önerisi göndermiştim. Ulaştı mı bilmiyorum da; 23 Nisan öncesi İstanbul Maltepe’de yaptığı konuşmasındaki; “Yen Nesil siyaset” önerisi ilginç gelmenin ötesinde, her “23 Nisan neşe doluyor insan” tümcesinin evrensel işlevini yansıtması umudunun işareti gibi geldi bana…

Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, Anadolu insanı Kurtuluş Savaşı’nı başlattı ve emperyallere Çanakkale’den sonra dünyada 2. kez tokat atarak, “Kurtuluş Destanı” yazılarak tüm dünyaya, mazlum ülkelere rehber “ATATÜRK’ün evrensel felsefesi” yayıldı.

Osmanlı İmparatorluğu, Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmış, dört bir yanı düşman işgaline uğramıştı. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa önderliğinde; özgürlük için daha büyük bir mücadeleye, Kurtuluş Savaşı’na başlanıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve de Anadolu insanı yurt savunmasına göğsünü siper etti. Ancak bağımsızlık ve millet egemenliği için atılması gereken çok önemli bir adım vardı. Milletin temsilcilerinden oluşan Meclis’in açılması… Ve o Meclis, işgal altındaki İstanbul’da değil Ankara’da toplanacaktı. Ulu Önder, Meclis’in açılacağı tarihi ise 23 Nisan 1920 olarak açıkladı. Veee; Cumhuriyete giden yolda adımlar atılmasını sağlayacak Büyük Millet Meclisi 99 yıl önce 23 Nisan 1920’de açıldı. TBMM’nin açılışı, kurtuluş mücadelesinin en önemli safhalarından birisi oldu. Süreç içinde; bir kurgusal yapay olarak değil, gerçek bir bayram olarak 1922’den itibaren Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye’nin ilk Ulusal Bayramı olan 23 Nisan, 5 yıl sonra daha anlamlı bir hal aldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etti. İlk Çocuk Bayramı kutlaması da; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” bayramı olarak, 23 Nisan 1927’de Atatürk’ün himayesinde Ankara’da gerçekleşti. “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, 1979 yılında III. Bülent Ecevit Hükümeti (05.01.1978-12.11.1979) tarafından uluslararası boyut kazandırıldı ve dünyada ilk ve tek çocuk bayramı oldu… Umudumuzdur; Bugün 23 Nisan, hep neşeyle doluyor insan” şarkısını sürekli söylemek…

Ve 2002 sonrası; her 23 Nisan neşe dolmuyor insan. Düşünün, TBMM’inde pala bıyıklı biri çocuk diye TBMM’i başkanı koltuğuna oturtularak Atatürk’ün evrensel felsefesine ve laikliğe hakaret ettirildi… Çünkü “Martın Sonu Bahardır Potpurisi” gösteriyor ki; AKP yanlışları, kendisini, gençleri yalnızlığa taşıyacak yolun taşlarını döşedi…

Martın sonundaki Bahar’a ulaşmak için; 31 Mart 2019 sabahı erken kalktım. Kahvaltımı, sporumu yaptım. Ardından; Atatürk’ün evrensel sözünün yazdığı “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” Atatürk resimli poster ile selfi yaptık ve bu görüntümü 09.11’de Facebook’a “Yorumsuz” yazısı ile koydum. Bu resmen bir mesajdı ve halkımın bu mesajı almasını istiyordum:

Bizde, hiç yanımızdan ayırmadığımız var olan mesajla oy kullanmak için sandığa gittik, sandık görevlilerinden izin alarak oy kullanma resimleri çektik. Bu resimleri de Facebook’a koyarak ikinci uyarımı yaptım; saat; 10.39: “Hava puslu ve puştlu idi… Müjdeyi verdiler; “Yarın hava bahar kokulu aydınlık olacak…” diye; umutluyum, umutlusun, umutlular…”

Ve saat 20.46’da hem Martın sonuna ve sonundaki Bahara kavuşmuştuk…

Ve de, Arhavili kardeşimiz Gökhan Giritlioğlu Çankaya Belediyesi meclis üyesi seçilerek bizleri onore etti; “Martın sonu bahar oldu. Hak yerini buldu. Gayri resmi sonuçlara göre CHP Çankaya Belediyesi meclis üyeliğine seçildim. Bana destek olan akraba, eş, dost ve saygıdeğer tüm hemşehrilerime canı gönülden teşekkür ederim.” diyen Gökhan’ı kutladık: “Gökhan kardeşim kutluyorum… Başarılar dilerken, “Nice nitel böylesi güzel baharlara” diyorum…”

İşte bu kavuşma sevinçlerimin sanal medya’daki çığlıkları:

1- Cennetin izdüşümü Artvin’imizi Doğası ve Doğanıyla Kurtaran Artvin İl, İlçe, Belde Seçmenlerine teşekkür ediyorum (31 Mart 2019)…

2- Arhavi’min yüreğine cebren ve hileyle HES’in cebri borusunu çakanlara en güzel tokadı çakan Arhavililerime selam olsun…

3- AKP anladığım kadarıyla Kanal İstanbul çılgınlığı için Ankara’yı verecek İstanbul’u bir şekilde alacak…

4- Arkadaşlar dikkatinizi çekmiştir; R.T.Erdoğan; bundan sonraki süreçte E.İmamoğlu ile yarışacağını anladı ki; hemen ekranlara fırladı.

5- Seka’yı satan Beka’yı satamayınca kaybetti. Korkum; İmamoğlu ürküntüsüyle ekrana düşen reisin Ankara’da balkondan düşmesi…

6- Neden 3 kez veri akışı durdu? Acaba, önceki seçimlerde küresel efendi kullandırdığı bilgi işlem yönlendirme linkini kesmiş olmasın!?

7- Erdoğan’ı dinliyorum, kulaklarım kapalı. Seni uyardım;”Türkiye değil, sen kötüye gidiyorsun” diye, dinlemedin. Gördün mü, düşüşe geçtin.

8- İzmir’e gâvur derken, Ankara, Adana, Mersin ve de İstanbul gâvur oldu… gâvuroğlu gâvurlar!!

9- İmamoğlu başarısı yadsınamaz. Fakat bunun fakatı var: Verin aynı fırsatı bana, bu ortamda ben de başarılı olurum… Abartıp yıpratma!!

10- Karayalçın’a TMH adına sordum: “Efendim 5yıl daha Bel. Bşk kalsanız iyi olmaz mıydı?’. Karayalçın: “Medya yanılttı; lider ol % 60’la iktidarsın” diye.

11- Lider yaratıp ona tapınanlar ve medya; İnce’yi attı İmamoğlu’na yattı; İlle de hormonlu yandaş medya. İmamoğlu bu zamansızlığı yemez.

12- Yasak gelmiş… Ayvacı yakalanmış. Cezası; ayvalar… Gülüyor adam. “Neden gülüyorsun?” “Kendime değil, kupa ile gelen Başak’a gülüyorum.”

13- Yavuz hırsız… “İstanbul teşekkürler” pankartı asar, döner döner; “İmamoğlu kazandığını nereden biliyorsun” diye narayı basar!!

14- Topluma gelecekteki Baharlar müjdesi veren “31 Mart’ı” kalıcı kılmak için ne düşünüyorsunuz!?

15- Bahçeli AKP’yi bitiriyor; BB Başkanı İlçe belediye başkanlarını atasın önerisiyle. Ankara, İstanbul vd ilçeler de artık CHP’nin.

16- Demirhan Elçin Başkanım; Bahçeli’nin talimatı gereği, Yusufeli ve Murgul Başkanlarını görevden alman gerekiyor; hatırlatayım dedim…

17- Bahçeli AKP’yi bitiriyor; BB Başkanı İlçe belediye başkanlarını atasın önerisiyle. Ankara, İstanbul vd ilçeler de artık CHP’nin.

18- CHP 2 yeni lider daha doğurdu: CHP’ye İmamoğlu, MHP’ye yavaş… Bu; CHP’nin tüm partilerin anası olduğunun kanıtıdır…

19- Biz belediye başkanı olunca halkın yüzüne kapadığınız kapıları sökeriz, siz halkın sığındığı çatıları…

20- İmamoğlu’nu lider ilan etme zamansızlığını yapan; İmamoğlu’nu riskleri alarak aday yapan Kılıçdaroğlu’nu halka nasıl anlatırsın!?

21- Kafayı mı yedin; Yusufeli’mde 4 oy çal ve 3 oyla kazan oy sayımına yassah de, 28 bin fark olan İstanbul’da oy sayımına izin ver be, bu ne be!!..

22- Kaybetti, suskun mu duracak? Yook! 1- Yatırımları engelleyecek, 2- Olmadı; Thatcher Londra’sı gibi İstanbul BB’sini iptal eder…

Margaret Thatcher’ın liderliğindeki Muhafazakâr Parti hükümetinin 1985 yılında çıkardığı Yerel Yönetim Yasası (Local Government Act) ile Londra Büyükşehir Belediyesi’nin (The Greater London Council) 1 Nisan 1986 yılından itibaren feshedilmesinden sonra Londra, seçimle oluşan bir yerel yönetim organından yoksun tek Batı-Avrupa başkenti olma özelliğini taşımaktaydı…

23- Çaput zekâlı diyor ki; İmamoğlu türbanlıları işten atacakmış… Bence türbanlılar ÇAPUTLARINI atar ve bizden fazla ÇAPULCU olurlar…

24- ATATÜRK Havalimanı, “ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ” mi olacak, zillet bahçesi mi? Bozuldun mu? Sen değil misin Millet’e zillet diyen, İllet?

25- AKP İstanbul’da OYkeolojik kazı başlatmış. Her an 20 bin antik, pardon dandik oy bulup YSK’de bozdurarak açığını kapatabilirmiş…

26- Atatürk düşmanları, dahası dinden ve futboldan geçinen Sarıyer taraftarları; Samsunspor – Sarıyer maçında, Samsunspor’un Atatürk armasını yaktılar…

27- CHP yönetimi; sayımdaki AKP oyları artışına niçin itirazın yok?! Neden AKP haklı algısı yaratmaya katkı veren teslimiyet içindesiniz?!

28- YSK sayımı reddedince; AKP, YSK’ye Olağanüstü İtirazla, olağanüstü hallı mutlak monarşizmin dişlerini mi gösteriyor?!!

29- Bir AKP, bir İmamoğlu’nu geleceğin lideri olması için bu kadar gündemde tutar ve Trabzon AKP seçmeninin gönlüne bile konuşlandırır.

30- Bahçeli; “Kazanmak için 1 oy yeter.”

Binali: “3600 oyla kazandım.”

Cinali: “14 bin oyla kazandım diye gezemezsin.”

Hangisi doğru!?

31- Diyor ki; “Memleket işi gönül işim”… Zannetmiyorum; “Memleket işi onun ekonomik ve siyasi rant işi”…

32- Ben R.T.Erdoğan; lütfen beni meşgul etmeyin, işlerim yoğun, çünkü İmamoğlu’nu CHP’ye, Yavaş’ı da MHP’ye lider olarak hazırlıyorum.

33- Eğer beni eski metin yazarım Aydın Ünal şiddetle eleştiriyorsa; artıkım millet İMF’e borç veriyorum yalanıma inanmayacak demektir…

34- Bir o yana bir bu yana sallanan Toroğlu’nu bırak; hep Başaklarda olan A.Çakar, “Hakem talimat almış” diyorsa, Başak bitti demektir!

35- Adam Başak’ı pis Arap’a pazarlıyor İmamoğlu korkusu yüzünden; elbet Başak’ı şampiyon yapmak için Aslan’ı parçalayacak!

36- Dünyanın en uzun seçimini en uzun kitabına uydurma OYunuyla GUİNNESS REKORLAR KİTABINA soktuğun için sağ ol RTE..

37- Artvin-Ankara-İzmir-Adana-Mersin, Antalya vd illere Martın sonunda bahar geldi, İstanbul’daki bu iklim değişikliği neyin nesi?

38- Ali Nesin, sen nesin?!… “Laikler, Mısıroğlu’na espiriler yaparken tüylerim diken-diken oluyor” diyen Ali Nesin; Mısıroğlu, Atatürk’e en ağır küfürleri ederken ve “keşke Yunan yense de Laikler gelmese” derken tüylerin acaba ne oluyor?… Mısıroğlu Türkiye’nin rengi demişssin… Bu rengi bana söyler misin?.. Dur ben söyleyeyim; “Kapkara” bir renk…

39- AKP’nin adını unuttuğum genel başkanı; Ekrem İmamoğlu’na mührü vermeden önce, İmamoğlu’nu 17 gün CHP Genel Başkanlığına hazırladı…

40- 31 Mart seçiminin en anlamlı tepkisi; Artvin-Sinop-İstanbul-Mersin ve dahi Trakya Belediyelerinin alınışıyla; doğayı, doğanı yok edecek Nükleer ve HES enerji yalanına olan evrensel tepkidir.

41- Seka’yı satanlar Beka’yı satamayıp, ellerinde kalınca; İmamoğlu’na zorunlu olarak trene bekâr gibi bekakaldılar…

42- 17 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesini elinde tutan zat, acaba her an tutuklanabilir kaç dosyanın firarına neden oldu?!

43- 25 Yıl önce, Ankara ve İstanbul’u sağa teslim edenleri eğer bir şekilde Yavaş ve İmamoğlu yanında görürsem çok kötü eleştireceğim!

44- Sayın Yavaş ve İmamoğlu; 25 yıl daha kaybetmemek için, 25 yıl önce Ankara ve İstanbul’u sağa teslim edenleri uzak tutmalısınız!

45- Uzak tutulması gereken yelpaze bir ağdır; siyaseti, ticareti ve bürokrasiye egemen olan ve de Ankara-İstanbul’u teslim eden ağ.

46- “Martın sonu Bahar” dedik ya, AKP gelmedi demek için Nisan’da yapay kar yağdırdı. Bahar değil kıyamet geldi izlenimi yaratmak adına İstanbul’da da yapay deprem de yaratabilir…

47- Cennetin izdüşümü ülkemi cehenneme çevirenler; 4 gencimizin şehit olmasını İMAMOĞLU ve KILIÇDAROĞLU’na bağlayan ‘enbesil’ zekâ seviyesindekilerdir!!!!

48- Ankara Çubuk’taki 21 Nisan 2019 günkü Kılıçdaroğlu’na saldırı AKP’yi bitirmiştir. Bu korkutma saldırısı, korkularının yansıması, şiddet dillerinin aciz son eylemidir!!

49- Niçin kaybettim biliyor musun oy potansiyeli angutum; çalmama izin vermediler. Bu bana ve size yapılan en büyük hakaret; saldırın!

50- PKK’ye yardım eden Peşmerge’ye devletin kasasından kebap ısmarlayan değil de, “Kim terör örgütünü destekliyorsa Allah belasını versin!” diyen Kılıçdaroğlu’na yumruk ha!!..

51- HDP; “Kürdistan’da kazanacağız. Batıda da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz” diyecek, HDP ile T.C’yi silecek, bay Kemal yumruk yiyecek… HDPee!

52- İmamoğlu’na, 20. yy ideolojilerinin yorulduğunu, bu nedenle 21. yy kendi ideolojisini yaratmalı önerisi göndermiştim. Ulaştı mı bilmiyorum da; 23 Nisan öncesi İstanbul Maltepe’de yaptığı konuşmasındaki; “Yen Nesil siyaset” önerisi ilginç geldi bana…

53- AKP’yi ben değil, S.Soylu ve D.Bahçeli yıkacak. Nefret ve şiddet ve ayrıştırıcı dil bahane senaryo şahane. Anlamıyor, ne yapayım!

54- “MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Tanrı dağında kurt gibi uludu”… Bu ne yahu!!.. İşte 23 nisan 2019… Bunlarla mı 23 Nisan neşe dolacak insan??!!…. Siz bu ülkeyi tartışılan zekânızla nereye taşıyorsunuz?!.. Dünya özgün gelişim ve değişim doğrultusunda bilişim ve iletişim teknolojisi ile evrende sesinin yükseltirken sen uluyorsun… Bunu eleştirenlere soysuz köpek diyorsun, ki çıkıp demokrasiden özgür düşünceden söz eden birisin… Sen bu itici hakaret dolu sözleri neden söylediğini ben biliyorum; o yaptığın köpek uluma ritüelinden sen de rahatsızsın da ondan… Zayıf karakter kendinden rahatsız oluş duygusunu başkalarını rahatsız ederek gidermeye çalışır, işte sen onu yaptın hemşehrim… Anadolu insanına her şey yakışır, ulumanın dışında… Soysuz köpekler rahatsız oldu ha… Hemşehrim birileri çıkıp sana; “Rahatsız olan sensin… Sana soysuz köpek demem çünkü soysuzluğun ve köpekliğin de kendine özgü bir asaleti vardır, sen onu bozar moda girmişsin…” derse, ne diyebilirsin ki!! Tamam tanrı dağına git, benim atalarım dişi kurt eşliğinde Orta Asya’dan dünyaya dağıldı de -ki bana göre yok böyle bir şey- ama dişi kurt gibi uluman anlamsız ve sana hiç yakışmadı; zaman-zaman güzel şeyler söyleyen hemşehrim….

 

 

 

evesbere@mynet.com

 

Tüm Yazıları»

 

Şevket Çorbacıoğlu / Bizim Anadolu / 23 Nisan 2019

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply