Press "Enter" to skip to content

1915 olaylarının 100. yıldönümünde Ermeni ve Türk toplumu

1915 olaylarının 100. yıldönümünde Ermeni ve Türk toplumu Ottava’da karşı karşıyaydı

OTTAVA (Bizim Anadolu) – Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan trajedilerden biri olan ve Osmanlı Ermenilerinin savaşın gereği olarak yerlerinin değiştirilmesinin 100. yıldönümü özellikle Batı dünyasında Ermeni lobisinin hazırlamış olduğu sözde soykırım propagandalarıyla gündemde tutulurken, Kanada’da yaşayan Türk ve Ermeni toplumu üyeleri de 24 Nisan günü Ottava Parlamentosu önünde karşı karşıya geldi.

 

Ermeni ve Türk toplumu Ottava'da buluştu.
Ermeni ve Türk toplumu Ottava’da buluştu.

 

Toronto ve özellikle Montreal’den yüz otobüsle gelen Ermeni toplumu üyelerinin çalmış olduğu müzikle Türk toplumu üyeleri halay çekiyor, Türk toplumu üyelerinin çalmış olduğu Sarı Gelin türküsüne Ermeni toplumu üyeleri eşlik ediyordu. Yaklaşık iki yüz yıldır emperyalistlerce ayrıştılmaya çalışılan iki toplumun yaşam biçimleri olduğu gibi müzikleri de en az bin yıldır birbirine karışmıştı. Uzak bırakılan yeni kuşaklar bu aynı ezgileri dinlerken şaşırıyorlardı, ancak ilahlar ille de ayrı ayrı kamplarda olmalarını emrediyor, onlar da o emre uyup oyunlara alet olmayı sürdürüyorlardı.

 

Türk soydaşlar da destek verdi.
Türk soydaşlar da destek verdi.

 

Parlamentonun önünden sonra Türkiye’nin Otava Büyükelçiliği önünde protesto eylemlerini sürdüren Ermeni toplumu üyelerine Toronto ve Montreal’den yaklaşık 15 otobüsle gelmiş olan Türk toplumu üyeleri de boş durmuyor, bağımsız tarihçilerin ortaya koymuş olduğu belgeler ışığında 1915’te yaşananların bir soykırım olmadığını, yurt savunması olduğunu haykırıyor, siyasetten uzak sorunun hukuksal olarak gerçekçi boyutta incelenmesi gereğine işaret eden konuşmalar yapıyorlardı.

Yapılan konuşmalarda çok da uzağa gitmeden Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycın’ın Hocalı’da gerçekleştirmiş oldukları soykırım suçunu ve hâlâ işgal etmiş oldukları topraklardan çıkmadıkları anımsatıldı.

Türk toplumu üyelerine destek amacıyla Ottava’ya gelen Azerbaycan, Kırgız, Uygur ve Kerkük Türkleri de bayraklarıyla karşı protestoda bulundular.

 

24 Nisan Ottava Protestosundan görseller»

 

 

Bizim Anadolu / Nisan 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...