Press "Enter" to skip to content

19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun!

19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Anadolu’ya geçişinin yüzüncü yılını kutluyoruz.

 

 

 

 

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında yurdumuzdaki görünüm ne yazık ki pek de iç açıcı değil.

Her adımda yurttaşların din duygularını sömürerek iktidarını sürdüren bir yönetim anlayışı var.

Toplum arasına düşmanlık tohumları ekerek erklerini sürdüren iktidar çevreleri, kullandıkları dil nedeniyle de çeşitli ikilikler yaratıyor; bu da toplumun ahlak ve değer yargılarının aşınmasına yol açıyor.

En azından 16 yıldan bu yana yeni dünya koşullarına göre ülkemizi her tür konuda daha iyi ve bayındır duruma getirmek yerine, komşularımızdan başlayarak neredeyse tüm dünya ile ters düşüp Atatürk Cumhuriyeti’nin saygınlığını yerlere seren bu yanlış anlayışın bir an önce terk edilmesi gerekiyor.

Bir yerel seçimi bile iktidarın varlık-yokluk sorununa çevirmek, yerel seçimi kazanmadığı için göz göre göre hukuku ayaklar altına alıp seçimi iptal ettirmek ve yeniden seçime gitmek bu iktidarın sonunun başlangıcı olduğunu herkese göstermiştir.

Bu hırçınlaşma nedeniyle, deneyimli siyaset çevrelerinin, sanatçıların ve iş dünyasının sağduyuya çağırmalarına bile tehdit, şantaj ve saldırıyla yanıt verilmesinin başka bir açıklaması yoktur.

Geçmişte bugünkü iktidara oy verenler ve parti içinde görev yapmış olanların bile bu gidişe bir son verilmesini istemeleri ise, yurdumuzun geleceği açısından yüreğimize su serpilmesini ve geleceğe olan güvencimizi yeşertmesi açısından çok önemlidir.

Karşısındakini ötekileştirmeden nefret söylemlerinden kaçarak yeni ve barış dolu bir geleceğe yelken açmak için Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcının 100. yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yeni bir başlangıç ve yeni kuşakları daha sevecen bir ortamda yetiştirme girişiminin bir açkısı olsun…

Bu anlayışla Bizim Anadolu’nun Cumhuriyet’imizin 80. yılı etkinlikleri çerçevesinde Montreal ve Toronto’da düzenlemiş olduğumuz, değerli Yazar-Gazeteci Meriç Velidedeoğlu’nun yönetiminde, yine bir o denli değerli sinema ve tiyatro sanatçılarımız Ali Düşenkalkar, Füsun Kostak ve Özlem Özkaram’ın sunmuş olduğu Söylev Gösterisi’ni dağarcığımızdan çıkarıp okurlarımızla paylaşıyoruz:

 
banadolu@bizimanadolu.com

 

Bizim Anadolu

 

Bizim Anadolu / 19 Mayıs 2019

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...