Press "Enter" to skip to content

18-39 yaş arasındaki erkeklere uyarı

Florida Kamu Sağlığı Başkanı Dr. Joseph A. Ladapo 18-39 yaş aralığındaki erkeklerin mRNA aşısını olmamaları konusunda çağrı yaptı.

Florida Kamu Sağlığı Başkanı Dr. Joseph A. Ladapo, 7 Ekim’de mRNA aşılarıyla ilgili yeni bir kılavuz açıkladı. Florida Sağlık Kurumu, başlangıçta aşı güvenliğini değerlendirmek için geliştirilmiş bir teknik olan, kendi kendini kontrol eden bir vaka serisi analizi yoluyla önemli bir çıkış analizi yaptı.

Bu incelemede, mRNA aşılamasından sonraki vakalarda 28 gün içinde 18-39 yaş arasındaki erkekler arasında kalp sorunları sonucu ölümlerinde % 84’lük bir artış olduğu saptandı. KOVID-19’a karşı yüksek düzeyde küresel bağışıklığa sahip olan bu yaş grubundaki erkekler arasında kalp sorunlarına ilişkin ölüm riskinin anormal derecede yüksek olması, aşılamanın yararlı olmayacağı kanısını güçlendiriyor. MRNA dışındaki aşılarda bu artan risklere ilişkin bulgular saptanmadı.

Bu nedenle, Kamu Sağlığı Başkanı 18 ila 39 yaş arasındaki erkeklerin mRNA KOVID-19 aşılarını olmamasını önerdi. Dr. Ladapo, miyokardit ve perikardit gibi önceden var olan kalp rahatsızlıkları olanlar bu kararı verirken özellikle dikkatli olmalıdır dedi.

Kamu Sağlığı Başkanı Dr. Joseph Ladapo, ‘Aşılar da dahil olmak üzere herhangi bir ilacın güvenliğini ve etkinliğini incelemek, halk sağlığının önemli bir bileşenidir’ dedi. Dr. Ladapo şöyle konuştu: ‘Güvenliğe çok daha az dikkat edildi ve birçok kişinin bu konudaki endişeleri gözardı edildi – bunlar Floridalılara iletilmesi gereken önemli bulgulardır.’

Bizim Anadolu / 11 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...