Press "Enter" to skip to content

1 Kasım erken seçimleri yapıldı, AKP tek başına iktidar

1 Kasım erken seçimleri yapıldı, AKP tek başına iktidar

7 Haziran seçim sonuçlarını beğenmeyen AKP, tüm ‘gücünü harcayarak’ Türkiye’yi getirmiş olduğu 1 Kasım erken seçimlerinin beklenen kazananı oldu.

 

 

 

 

HDP kıl payı barajı aştı, MHP oy yitimine uğradı. CHP ise çok az oylarını artırdı.

 

1 Kasım seçimlerinden sonra durum.
1 Kasım seçimlerinden sonra durum.

 

İstifa kurumunun uğramadığı, demokrasi kültürünün benimsenmediği Türk siyaset dünyasında seçim günü usulsüzlükler, hileli oy kullanmalar, silahlı saldırılar, silahla sandık başına gelmeler yaşandı. CHP Merkezi önünde silahlar patladı…

 

Resmi olmayan sonuçlara göre oy oranları ve milletvekili sayısı.
Resmi olmayan sonuçlara göre oy oranları ve milletvekili sayısı.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre 4 parti Meclis’e girdi.

Bu arada seçim sonuçlarını canlı olarak resmi internet sayfasından duyuran YSK sandıkların henüz % 35’i açılmışken sandık sonuç paylaşımını kapattı. O anki duruma göre AKP % 52, CHP % 20.3, HDP 12.9, MHP’nin ise % 11.7 oranında oy aldığı açıklanmıştı.

YSK şu duyuruyu asmıştı internet sayfasına: ‘26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi süresince SANDIK SONUÇ PAYLAŞIM SİSTEMİ hizmete kapatılmıştır’.

 

Kanada'da sonuç.
Kanada’da sonuç.

 

 

Bu cıvıltılardan sonra mı YSK sistemi kapattı?

1 Kasım seçimlerinde oy sayımı sürerken, YSK’nin seçim izleme düzeneğini kapatmasıyla ilgili çok ciddi bir sav ortaya atıldı.

Toplumsal paylaşım ortamı Cıvıltı (Twitter) üzerinden İstanbul’un bazı ilçelerindeki seçmen sayısıyla ilgili verileri paylaşan bir kullanıcı, sayının doğalın üzerinde arttığını vurgulamasının ardından YSK’nin seçim izleme düzeneğini kapattığı savlandı.

Söz konusu cıvıltılar:

 

Tespit-1
Tespit-1

 

Tespit-2
Tespit-2

03- tespit-03

04- tespit-04

05- tespit-05

06- tespit-06

07- tespit-07

08- tespit-08

 

 

09- tespit-09

10- tespit-10

11- tespit-11

12- tespit-12

13- tespit-13

14- tespit-14

 

***

 

YSK’den açıklama

YSK Başkanı 1 Kasım Genel seçim sonuçları sonrası açıklamalarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin açıklama yaptı. Güven, barajı aşan 4 parti olduğunu kaydederek ‘Kurumumuza intikal eden, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 10’luk barajı aşan siyasi partiler; Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi’dir. Kesin seçim sonuçları, itiraz süreleri dikkate alındığında 11-12 gün sonra açılanacaktır’ dedi.

 

SEÇSİS geçici olarak hizmete kapandı

SEÇSİS’te yurttaşa yönelik seçim izleme düzeneğinin bu akşam geçici olarak hizmete kapalı olacağını belirten Güven, ‘Sandık sonuç tutanaklarının taranıp sisteme alınması nedeniyle SEÇSİS’te vatandaş portalı bu akşam geçici olarak önceki seçimlerde olduğu gibi hizmete kapatılmış olup bu işlem tamamlandığında yeniden hizmet vermeye başlayacaktır. Siyasi partilerin bilişim uzmanlarıyla AGİT temsilcileri SEÇSİS Bilişim Merkezimizde veri akışını takip etmektedirler. Sandık ölçekli seçim sonuçları talep eden siyasi parti genel merkezleriyle eş zamanlı ve sorunsuz olarak paylaşılmakta ve paylaşma devam etmektedir’ ifadelerini kullandı.

 

Sandıkların hepsinin açıldığı söylendi ama…

 

Öte yandan, sandıkların % 100’ünün açıldığı haber ajanslarından verildiği sıralarda hâlâ ilçe seçim kurulları önünde oy torbalarını teslim etmek için bekleyen görevlilerin olduğu gözlendi.

Açılmayı bekleyen torbalar.
Açılmayı bekleyen torbalar.

 

Torba vermek için bekleyen görevliler.
Torba vermek için bekleyen görevliler.

 

Yine kuşkulu bir seçim dönemi sona ererken, gözlemciler, tüm dünyada kaldırılan SEÇSİS sisteminin Türkiye’de ne zaman kaldırılacağını sordu.

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 01 Kasım 2015

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...