Press "Enter" to skip to content

Dünya Yaşlılar Günü’nde bilgilendirme

Dünya Yaşlılar Günü’nde bilgilendirme

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Hamilton Belediyesi tarafından farkındalık toplantısı düzenlendi. Yoğun bir kalabalığın yer aldığı toplantı, Hamilton Belediye Başkanı Fred Eisenberger tarafından açıldı. Bütün gün boyunca yaşlı nüfus konusunda bilgi ve sunumlar gerçekleşti.

 

Hamilton Belediye Başkanı Fred Eisenberger.

 

McMaster Üniversitesi Seniors Health, Well-Being and Quality of Life bölümünden Dr. Parminder Raina konuşmasında, nüfusun yaşlanmasında; sağlıktan, sosyal güvenceye, iş olanaklarına, kültürel hayata ve aile yaşantısına kadar yaşlı nüfusun kendilerini ve toplumu nasıl etkilediklerinden söz etti. Yaşlı nüfus için öngörülen sağlık ve yaşlılık düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesinden bahsetti. Yaşlılıkla birlikte artan hastalıklarla mücadelenin aktif yaşamdan sağlıklı beslenmeden ve huzurlu ortamlara dikkat çekti. Yaşlılara kendilerine iyi bakmalarını ve aktif olmalarını tavsiye etti. Yürümek ve bol kahkahanın bir zararı olmadığını ve asla kendilerini yaşlı görmemelerini tavsiye etti.

1 Ekim Yaşlılar Günü

 

Diğer konuşmacı, Canadian Labour Congress’ten Lisa Bastien yaşlı nüfusun ilaç edinme imkân ve imkansızlıklarından söz etti. Bu konuda hükümetin yetersizliği devamlı ve acil, hayati ilaçların karşılanmadığını ve bunların bazılarının yardım kuruluşları tarafından ele alındığından söz ederek ailesinin yaşadığı sorunlardan örnek verdi.

Ontario Health Coalition’dan Natalia Mehra ve National Association of Federal Retiress’ten Jean Guy Souliere de yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli yaşam için çaba göstermelerini ve düzenli olarak temiz hava, yeterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapmanın, buna karşılık stres, alkol ve sigaradan uzak durmanın faydalarından bahsettiler.

 

 

 

 

Kısacası sağlıklı yaşam ilkeleri olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı bir şekilde korunmak mümkün olduğu saydam gösterileri ve grafiklerle de anlatıldı,

Toplantıya katılanlar, 40’tan çok farklı ve yaşlılara hayatı kolaylaştıracak bilgileri sunan masaları gezerek broşür ve kendileri için hazırlanan hediyeleri aldılar.

 

 

 

sonuralp@hotmail.com

 

 

Sevim Onuralp / Bizim Anadolu / 25 Ekim 2018

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...